SMHL 2010: Cesta na stupeň víťazov (1. časť)

SMHL 2010: Cesta na stupeň víťazov (1. časť)

SMHL 2010: Cesta na stupeň víťazov (1. časť)

Stupeň víťazov v celkovom hodnotení SMHL je snom a samozrejme aj cieľom asi každého družstva, ktoré sa do ligy zapojí. Preto som sa v tomto článku rozhodol priblížiť Vám cestu ligovou sezónou v podaní tých družstiev, ktorým sa v tomto práve skončenom ročníku podarilo umiestnenie na stupni víťazov vybojovať.

A keďže dámy majú prednosť, priblížime si najskôr kategóriu žien.

3. miesto – SDH Nedašova Lhota (131 bodov)

Ženy z Nedašovej Lhoty vstúpili do ročníka 2010 ako víťazky SMHL z predchádzajúceho roku. Už tradičné prvé kolo SMHL v Krásne im však veľa radosti neprinieslo, keď si na svoje konto za čas 19,66 sek (18,12LP) pripísali prvých 7 bodov do tabuľky za celkovo 6. miesto.

Veľmi podobne sa im darilo aj nasledujúci týždeň v Moškovci, keď vybojovali obdobne ako v Krásne 7 bodov za 6. miesto v poradí SMHL, v hodnotení súťaže obsadili 7. miesto. Po dvoch kolách im teda patrila v tabuľke ženskej kategórie SMHL 6. priečka, keď dovtedy nazbierali 14 bodov, podobne ako 5. Trenčianske Stankovce a 7. Podlužany.

Zlé výkony sa im akoby lepili na päty. Tretie kolo bolo z ich pohľadu ešte horšie ako tie predchádzajúce, keď v Dežericiach svoj pokus dokonca nedokončili, za čo si pripísali do súčtu iba 1 bod a prepadli sa na poslednú priečku medzi ženami.

Poriadnu porciu bodov sa im podarilo uloviť v Ihrišti, kde zabehli krásny čas 17,55s (17,37PP) a potrebných 13 bodov bolo ich.

Tento výsledok ich posunul na priebežnú 8. pozíciu, no strata na medailové umiestnenie bola iba tri body. 13 bodový prídel si vyslúžili aj na ďalšom ligovom kole v Trenčianskych Stankovicah, kde im na to stačil čas 19,23 sek (17,05LP).  A razom sa priebežne ocitli na tretej priečke, keď na priečku druhú strácali jediný bod.

V Lednických Rovniach však potom prišlo opäť sklamanie, keď baby dosiahli čas 39,14 sek (19,55LP). Tento výsledok im priniesol 5 bodov, no v priebežnom poradí to znamenalo prepad na 6. pozíciu s počtom bodov 46. K nim pridali v Zbore za čas 17,66 sek (16,53LP) ďalších 11 bodov za 3. miesto (4. celkovo).

V polovici ligovej sezóny teda mali na svojom konte 57 bodov a priebežne sa nachádzali na 4. priečke. Rovnaký počet bodov mali aj tretie baby z Kvašova. Na druhý deň sa na domácej pôde chceli baby určite predviesť, no podarilo sa im ukázať čas 20,25 sek, ktorý stačil na celkové 7. miesto v súťaži a 8 bodov do hodnotenia SMHL.

Naďalej im teda patrila priebežná štvrtá priečka. Z tej sa posunuli vyššie po úspešnom víkende na konci júla, keď najskôr zvíťazili v Pravoticiach (17,25 sek) a potom vybojovali druhú priečku v upršanej Svinnej s časom 18,31 sek. Znamenalo to pre nich posun na priebežné tretie miesto s bodovým ziskom 93 bodov.

Šťastie im prialo aj v Horenickej Hôrke, kde porazili všetky svoje súperky (17,78 sek) a prebojovali sa priebežne na druhú priečku. Potom ich však šťastena nachvíľu opäť opustila, v Podlužanoch boli posledným ženským družstvom, ktorému sa podarilo dokončiť útok (získali 4 body).

4 body vybojovali takisto aj v susednom Nedašove vybojovali len 4 body. No i napriek tomu si pred finále SMHL udržali priebežnú tretiu priečku. V Ďurďovom nenechali nič na náhodu a s časom 18,32 sek súťaž vyhrali, pripísali si 15 bodov a v konečnom poradí teda s celkovým súčtom 131 bodov obsadili 3. miesto v SMHL 2010 medzi ženami.

2. miesto – DHZ Podlužany (133 bodov)

Podlužany podobne ako ich kolegyne z Nedašovej Lhoty nezačali ročník 2010 práve najlepšie. V Krásne sa im svoj pokus nepodarilo dokončiť, a tak sa zo ziskom 1 bodu zaradili po prvom kole na chvost poradia žien. Všetko si však vynahradili už v Moškovci, kde zastavili časomieru na hodnote 17,94 sek a skončili celkovo druhé.

13-bodový zisk ich po tejto súťaži posunul na 7. miesto priebežne. V Dežericiach sa im však podobne ako aj Nedašovej Lhote nedarilo, vybojovali tu celkovo 10. miesto a 7 bodov do SMHL. S počtom bodov 21 to teda po treťom kole stačilo na priebežné 6. miesto.

O niečo viac bodov Podlužanky vybojovali  na 4. kole v Ihrišti. Konkrétne to bolo 9 bodov za výkon 18,65 sek (celkovo 6. miesto). Nenápadne sa tak posúvali pomaly vyššie, keď im po štvrtom kole patrila piata priečka s 30 bodmi, na hodnotené pozície strácali iba jeden bod.

Ešte bližšie medailovým pozíciám sa priblížili po súťaži v Trenčianskych Stankovciach. Tam si vybojovali tretie miesto a 11 bodov za čas 19,52 sek. Ocitli sa tak už tesne pod stupňom víťazov a hájili 4. pozíciu s rovnakým počtom bodov ako tretia Nedašova Lhota.

Postupnosť v počte získaných bodov zachovali aj ďalej a z Lednických Rovní si odniesli 13 bodov za výsledok s hodnotou 18,69 sek. To im prinieslo aj patričný efekt v podobe posunu vyššie v priebežnom poradí, teraz dokonca na druhú priečku. Na svojom konte mali 54 bodov.

Súťaž v Zbore im priniesla síce iba 7 bodový zisk, no i napriek tomu si naďalej udržiavali priebežnú druhú priečku.

Že to s medailovým umiestnením myslia vážne, ukázali baby aj v Nedašovej Lhote.

Tu si vyslúžili za svoj útok s hodnotou 18,57 sek 13 bodov a priebežne si strážili svoju pozíciu, hoci za nimi to bolo dosť vyrovnané. O tú prišli až o tri kolá neskôr, kde najskôr v Pravoticiach vybojovali 8 bodov s časom 18,16 sek (17,59LP), následne zvíťazili vo Svinnej  časom 18,04 sek, no v Horenickej Hôrke to bolo 7 bodov za čas 18,79 sek.

V súčte to bolo po 11. kole teda 104 bodov a posun o jednu priečku nižšie, na priebežné tretie miesto, keď ich o 4 body predstihla Nedašova Lhota. Svoju pozíciu si však vybojovali spať hneď na ďalšej súťaži, ktorá bola zároveň aj ich domácou.

Hoci celkovo skončili na štvrtej priečke, keď nestačili na Kvašov, Pečeňany a Ihrište, no pripísali si 11 bodov a vrátili sa späť na druhé miesto medzi ženami. Bodovo rovnako sa im vydarila aj moravská súťaž v Nedašove. Opäť to bolo 11 bodov, tentoraz s časom 19,95 sek (18,58LP).

Pred posledným kolom mali teda na druhom mieste celkom pohodlnú 10 bodovú rezervu pred treťou Nedašovou Lhotou. Tá ich síce v poslednom kole dokázala poraziť, no i 7 bodový výkon 24,75 sek im napokon stačil na celkové 2. miesto medzi ženami v SMHL 2010. Celkom sa im podarilo nazbierať 133 bodov.

1. miesto - DHZ Moškovec (155 bodov)

V ich prípade by sme mohli hovoriť pokojne o celkom jednoznačných a zaslúžených víťazkách uplynulého ročníka. Ich výkony, predovšetkým v prvej polovici ligovej sezóny, stáli skutočne za to. Že by to mohla byť úspešná sezóna, naznačil už ich výkon na prvom kole SMHL 2010 v Krásne.

Tu sa im podarilo krásnym útokom, ktorý zastavil časomieru na hodnote 16,74 sek (16,48PP), prekonať tri roky starý rekord SMHL v kategórii žien (16,85 sek – DHZ Podlužany, Pravotice 2007). Pripísali si tak na svoje konto 15 bodov.

To z ich strany však ani zďaleka nebolo všetko. Tak ako sezónu začali, v nej aj pokračovali. Na domácej súťaži opäť nenašli premožiteľky a vyhrali opäť parádnym časom 16,75 sek (16,34PP). Po dvoch kolách tak s plným bodovým ziskom viedli medzi ženami.

V SMHL ich prvý krát zdolali až v treťom kole baby z Trenčianskych Stankoviec (17,00 sek), no čas 17,79 sek im priniesol druhé miesto a ďalších 13 bodov. Po troch kolách tak mali nazbieraných už úctyhodných 43 bodov.

Svojim súperkám však ani naďalej nedávali šancu na úspech, keď aj v Ihrišti pokorili 17 – sekundovú hranicu. Tentoraz to bolo 16,92 sek (16,68PP) a po tretí raz v sezóne aj zisk pätnástich bodov. V celkovom súčte tak bezkonkurenčne viedli so ziskom 58 bodov, za nimi druhé Kvašovčanky strácali už 22 bodov.

Ďalšia “šesťnástka“ sa babám podarila aj v Trenčianskych Stankovciach, na ktorých dráhe baby nechali svojim súperkám na druhom mieste 2,38 sek!!! Víťazný čas tu – 16,85 sek (16,43PP), počet získaných bodov -  73. Aby tých výborných časov nebolo málo, baby v nastolenom trende pokračovali aj naďalej.

Svoje súperky v tejto časti sezóny doslova valcovali. Platilo to aj v Lednických Rovniach. Tu zabehli čas 16,90 sek (16,73PP) a vybojovali ďalšiu plnú porciu bodov. Vyvrcholením ich tohtosezónnych výkonov bolo doposiaľ bezpochyby 7. kolo.

V Zbore. Tu sa impodarilo prekonať svoj vlastný rekord SMHL z prvého kola v Krásne.

Nový rekord SMHL medzi ženami tu stanovili na 16,52 sek (16,18LP). V polovici sezóny mali na svojom konte teda nový rekord medzi ženami a 103 bodov, čo znamenalo stratu iba 2 bodov z maximálneho možného počtu (6 x 15 bodov, 1 x 13 bodov). Za nimi ostala priepasť 42 bodov.

Body sa im však darilo zbierať aj v druhej polovici ligových bojov, aj keď je pravdou, že nie už tak suverénne ako v tej prvej. V Nedašovej Lhote sa im po úspešnej sobote v Zbore podarilo vybojovať 11 bodov za čas 19,35 sek, no Podlužany na druhom mieste strácali “už“ iba 30 bodov.

9. Kolo v Pravoticiach im prinieslo takisto 11 bodov, no teba povedať, že 13 bodov im ušlo iba o stotinku, keď skončili tretie s časom 17,73 sek (druhé Dežerice 17,72 sek). Šťastie babám však neprialo vo Svinnej. Tu zaknihovali na ich tohtosezónne pomery iba veľmi málo bodov, konkrétne 5.

Pokračovalo to aj v Horenickej Hôrke o týždeň neskôr, kde to bolo znova iba 5 bodov a takisto ani v Podlužanoch to bodovo nebolo najlepšie. Tu sa im podarilo vybojovať bodov 6 s časom 21,30 sek (16,21PP). Po tejto súťaži mali na svojom konte už 141 bodov, pričom druhé Podlužany strácali 26 bodov.

&možnosť, že by Moškovec prišiel o celkové prvenstvo bola už len v teoretickej rovine. To si definitívne zabezpečili ziskom 11 bodov zo súťaže v Nedašove, kde sa im útok podaril na 19,41 sek. Na poslednú súťaž do Ďurďového teda cestovali s pocitom už istého víťazstva v SMHL 2010, a nič na tom nezmenila ani diskvalifikácia na tejto súťaži. Celkovo teda nazbierali 155 bodov a zaslúžene zvíťazili medzi ženami v roku 2010.

Ľuboš Kamenický
Ľuboš Kamenický

Páčil sa Vám tento článok? Povedzte o ňom aj svojim známym.

Páčil sa Vám tento článok? Povedzte o ňom aj svojim známym.
Archstyl architekti
Bison Sportswear
BOLD digital
Budiš
dobrovolnihasici.sk
hasicskysport.sk
Munus
Profitent
MY Noviny stredného Považia
Prvé hasičské rádio
Púchovské noviny
Sportfire
Svet hasičov
Trenčiansky samosprávny kraj
Tommu motor tuning
TOP FIRE
Záhrada & dielňa