V Horenickej Hôrke víťazne premiérovo Malá Bytča a Nosice

ilustračný obrázok - V Horenickej Hôrke víťazne premiérovo Malá Bytča a Nosice

V prvú augustovú sobotu si hasičské družstvá prišli zasúťažiť na Hasičský maratón v Horenickej Hôrke 2013. Prvou a ťažiskovou časťou podujatia bola súťaž O Putovný pohár DHZ Horenická Hôrka a zároveň 9. kolo SMHL 2013. V ňom sa na dráhe bojovalo o trofeje v štyroch kategóriách: muži, ženy, dorastenci a dorastenky. Počas dňa si napokon súťaž nenechalo ujsť celkom 67 družstiev.

Kategória dorastenky

Súťaž najmladších družstiev sa niesla v znamení konfrontácie družstiev predovšetkým z blízkeho okolia. Radosť domácemu publiku urobili víťazstvom vo svojej kategórii dorastenky Horenická Hôrka. Na výhru im postačil čas 18,75s (18,62P). Ďalšie družstvá v poradí nepokorili dvadsaťsekundovú hranicu, no odstupy medzi nimi neboli vôbec veľké.

Druhé skončilo s časom 21,24s (19,36L) Mostište, s odstupom 0,01s si tretie miesto odnieslo Pruské s časom 21,25s. Štvrté Horovce dosiahli čas 21,72s a boli posledným družstvom s platným pokusom. Vysoké ambície mali určite Nosice, no podobne ako Jasenici sa im útok nepodarilo dokončiť.

Kategória dorastenci

Podobne ako v kategórii dorasteniek, aj medzi dorastencami si sily zmeralo šesť družstiev. Najúspešnejšie z toho merania síl vyšla Beluša. Chalani zabehli útok za rovných 16,00s a iba o niečo menej ako tri desatinky zdolali druhé Visolaje (16,24s).

Tretie Bohunice už mali výraznejší časový odstup s časom 23,41s, mladíci a nasledovníci tradície zo Zbory skončili s časom 36,07s napokon štvrtí. Jasenica a Krásno boli pri svojich pokusoch neúspešní a pripísali si na svoje konto nedokončené útoky.

Kategória ženy

V ženskej časti súťaže nebola núdza o kvalitné družstvá, no mnohé z nich nedokázali dobre rozbehnuté pokusy premeniť na úspešný výsledok. To ale neplatilo o aktuálnych líderkách ženskej časti SMHL, ženách z Nosíc. Tie si pripísali ďalšie prvenstvo za čas 17,18s, ktorý je zároveň aj novým traťovým rekordom.

Druhé miesto a ocenenie pre najrýchlejšiu prúdarku súťaže (16,64P) si za čas 17,99s odniesol Moškovec. Tretie miesto patrilo na základe rýchlejšieho prvého terča Dežericiam za čas 18,15s. Zhodný čas mali aj štvrté baby z Hliníka nad Váhom, piate miesto si sympatickým výkonom a časom 19,61s vybojovali Horovce (17,93P).

Šieste miesto patrilo dievčatám z Nedašovej Lhoty (19,91 s), siedme skončilo družstvo Nosice B s časom 20,64s a ôsme miesto vyniesol čas 21,49s Kvašovu. Ďalšie tri ligové družstvá sa potýkali s problémami, a tak skončili v poradí 9. Ladce (21,63s), 10. Brodzany (23,54s) a na mieste č. 11. domáca Horenická Hôrka (26,57 s).

Posledný platný útok si na svoje konto pripísal Šamorín, keď svoj pokus zvládli v čase 36,34s. Až tri ženské kolektívy boli diskvalifikované: Hliník nad Váhom B, Pruské a Korňa.

Kategória muži

V hlavnej súťažnej kategórii to dlho vyzeralo na ďalšie víťazstvo Podhoria, no napokon bolo všetko úplne inak. V samom závere predviedli lepšie výkony ešte dve družstvá. Pod hranicu 14 sekúnd sa ako jediní dostali hasiči z Malej Bytče a s časom 13,97s zaslúžene vyhrali. Navyše brali aj ocenenie pre najrýchlejšieho prúdara súťaže za čas 13,64s na ľavej strane.

K výbornému výkonu sa vypol aj Brumov B, keď s časom 14,07s skončil na mieste č. 2, tretie miesto patrilo za čas 14,33s už spomínanému Podhoriu. Tesne pod stupňom víťazov ostal s časom 14,40s Brumov. Piate miesto si vyrovnanými zostrekmi a časom 14,84s (14,82P) vybojovali Bystričany.

Pekné šieste miesto si odnieslo Krásno (14,85s), do prvej desiatky sa dostala aj Horná Breznica s časom 14,91s. Zhodný čas 14,91s si na svoje konto pripísali aj ôsme Dohňany a deviate Podskalie. Top desiatku doplnili s časom 15,09s Podlužany (14,46P).

11. miesto patrilo Tŕstiu (15,11s), Lackov si s časom 15,14s vybojoval 12. miesto. Prestrek na prúde a výsledný čas 15,18s odsúdil na trináste miesto Poľný Kesov, Zbora na 14. mieste si počínala podobne (15,26s/13,91L).

Sympatické výkony ukázalo aj pätnáste Poriadie (15,32s), šestnáste Ihrište B (15,34s) i Pravotice s časom 15,57s. Po zaváhaní na stroji nemohli hasiči z Lidečka počítať s lepším časom ako 15,60s a 18. miestom.

Sekundový prestrek vyrobili Lednické Rovne (15,63s/14,62L), okrúhle 20. miesto patrilo za čas 15,74 s Streženiciam. Pätnástku zaknihovali ešte 21. Lúky (15,77s), 22. Záriečie (15,81s) a 23. Moškovec, ktorý nebyť prestreku, mohol skončiť vyššie (15,98s/14,36P).

Lehota pod Vtáčnikom skončila s časom 16,07s na mieste č. 24, menej sa darilo Ihrišťu (16,29s/14,65L), či Nosiciam. S časom 16,31s skončili tentoraz až na 26. mieste. Priemerné výkony predviedli Dulov (16,48s), Dolné Ozorovce (16,49s) a aj 29. Zubák (17,01s). Sklamanie zažila Svinná (17,07s/14,68P), Pruské si s traťou poradilo za čas 17,70s (15,84L).

Absolútne nevydarené útoky predviedli Nedašov (18,65s/15,38L), Korňa (19,82s/15,52L) a Lednica (30,22s). Útoky nedokončili tri družstvá: Rybany, Rudník a Nedašova Lhota. Rovnako tri družstvá boli diskvalifikované: Stupné, Šamorín a Ďurďové.

Po vyhlásení výsledkov vo všetkých kategóriách a odovzdaní trofejí, finančných a vecných cien pokračoval Hasičský maratón v Horenickej Hôrke premiérovou nočnou súťažou spojenou s letnou open air party až do skorých ranných hodín.