Slovenský superpohár 2018 si vybojovali Stupné a Dežerice

ilustračný obrázok - Slovenský superpohár 2018 si vybojovali Stupné a Dežerice

Slovenský superpohár, súťaž tých najlepších zo slovenských hasičských líg, napísal v sobotu 13. októbra 2018 už svoju dvanástu kapitolu. Najlepšie družstvá z celého Slovenska hostila na futbalovom štadióne v Čadci DHZ Podvysoká.

Na súťaži sa nakoniec predstavilo spolu 67 hasičských družstiev (40 družstiev mužov a 27 družstiev žien), ktoré mali možnosť predviesť svoje umenie v dvoch pokusoch, každý na inej z dvoch pripravených dráh.

Svojich zástupcov mala samozrejme aj SMHL, mnohí boli dokonca považovaní za favoritov súťaže. Hecovaní komentátormi súťaže (M. Štefún a J. Paulíček), dokázali tieto papierové predpoklady aj naplniť. Koniec koncov, teší aj pohľad na výsledkovú listinu, keď sa takmer všetky družstvá štartujúce v SMHL 2018 prebojovali do TOP 10.

Stupné sa ako jediné dostalo pod 14-sekundovú hranicu

Favoritov súťaže, adeptov na víťazstvo a kvalitné časy bolo v štartovej listine skutočne veľa. Niektorí tento status potvrdzovali, niektorí žiaľ nie. Do prvej skupiny menovaných sa zaradilo Stupné, ktoré rozjasalo štadión hneď svojim prvým pokusom.

Predviedli skutočne krásny útok a časomieru zastavili na čase 13,96s. Celkom zaslúžene sa tak dostali do vedenia. V druhom pokuse predviedli takmer identický útok, avšak časomieru sa im tentoraz podarilo zastaviť na čase 14,38s (13,89L).

Stupné potvrdilo status jedného z favoritov súťaže už vo svojom prvom pokuse, ktorý im vyšiel skutočne parádne.

Náladu im to však určite nepokazilo, pretože družstvá, ktoré by ich ešte mohli reálne prekonať, pomaly ale isto ubúdali. Nakoniec ich už neprekonal nikto a Stupné tak po prvýkrát zodvihlo nad hlavu Slovenský superpohár.

Stupnému veľmi zdatne sekundovala Zbora. Tá sa na tohtoročnom superpohári takisto predviedla parádnymi výkonmi, ktoré si nenechal ujsť snáď nikto, kto bol prítomný na futbalovom štadióne v Čadci. Bolo sa skutočne na čo pozerať.

V prvom pokuse to bol celkom jednoznačne atak na pokorenie 14-sekundovej hranice, no časomiera sa napokon zastavila na hodnote 14,03s. Napravo však svietila hodnota 13,45s, čo bol najrýchlejší zostrek celej súťaže.

Aj preto chceli zborania svoj čas v druhom pokuse ešte vylepšiť. Ktovie, ako by to dopadlo, keby im po výstreku nevytrhlo polospojku z rozdeľovača. Druhé miesto však mali naďalej v suchu a tak ich táto nepríjemnosť až tak nemrzela.

Stupeň víťazov doplnil na 3. mieste vicemajstrer ZSHL Poľný Kesov. Ten sa na stupeň víťazov vyšvihol výkonom z druhého pokusu, keď sa im časomiera zastavila na hodnote 14,16 (14,03P).

Posledným družstvom SMHL, ktoré sa prebojovalo do TOP 10, bolo Ďurďové. Zaistili si ho výkonom v prvom pokuse a časom 14,65s (14,56L), pretože v tom druhom chybovali a už sa nedokázali zlepšiť.

Vítazi posledných dvoch ročníkov SMHL sa ocitli mimo TOP 10, keď predviedli nie veľmi vydarené pokusy. Brumov B skončil 11. s časom 14,74s z druhého pokusu, Podhorie napokon 16. za čas 15,00s takisto z druhého pokusu.

O víťazstve Dežeríc rozhodol rýchlejší zostrek

Boj o víťazstvo medzi ženami bol mimoriadne zaujímavý a neskutočne vyrovnaný. Dve najlepšie ženské družstvá totiž zabehli navlas rovnaké časy. A to tak v prvom (17,56s), ako aj v druhom pokuse (17,09s)!

O prvom víťazstve Dežeríc (ktoré na SSP postúpili z HNHL) v Slovenskom superpohári tak napokon rozhodol až rýchlejší zostrek, ktorý mali mimochodom v prvom aj v druhom pokuse pod hranicou 17-tich sekúnd.

Z tohto víťazstva mali baby pochopiteľne obrovskú radosť (ktorú vôbec neskrývali), pretože pravdepodobne ani samé nedúfali, že by sa im po nie veľmi vydarenej sezóne mohol podariť takýto úspech.

Víťazný útok Dežeríc prišiel takpovediac ako blesk z jasného neba.

Druhé miesto teda s rovnakým časom 17.09s vybojovali baby z Janík FIRE TEAM (HHL), tretie miesto si s tesným odstupom odniesol Spišský Štvrtok (RHLS) za výkon 17,13s z prvého pokusu.

Obhajkyne minuloročného víťazstva, ženy z Ihrišťa, nakoniec skončili na štvrtom mieste. Po pošmyknutí sa ľavej prúdarky dokončili prvý pokus v čase 25,78s (16,69P) a tak bolo v druhom čo zlepšovať. To sa aj podarilo a baby sa výrazne zlepšili na 17,64s (17,63P), no napokon to na medailové umiestnenie nestačilo.

Na súťaži sa vytrápila aj Nedašova Lhota, ktorá síce zapísala v prvom pokuse čas 17,94s (17,58L), no všetci vedeli, že toto družstvo má na viac. V druhom pokuse to bolo ešte horšie (21,79s) a tak si víťazky SMHL 2018 odniesli z Čadce napokon 6. miesto.

8. miesto si vybojovali Nosice – žabky a aj v ich prípade platí, že to vedia aj lepšie. Čas 18,04s určite nezodpovedá tomu, na čo tento tým má. Výborne rozbehnuté mali oba svoje pokusy, no lepší bol nakoniec ten druhý s časom 18,04s (16,95P).

Naopak spokojné so svojím umiestnením boli ženy z Kvašova, ktoré si splnili svoj cieľ a umiestnili sa v TOP 10. Prvý pokus poznačila chyba na koši, no v tom druhom sa zlepšili a zapísali čas 18,26s (17,19P) znamenajúci 10. miesto.

Veľký boj sa v ženskej časti súťaže odohrával aj o najrýchlejší zostrek, no ten napokon na prekvapenie mnohých putoval do Mostišťa za čas 16,61s na ľavej strane.